Karácsonyi képeslapok magyar postai címzéssel való küldésére buzdít a CEMO

Marosvásárhely, 2009. március 20.

A Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO) „Kétnyelvűség Program” keretén belül érdekvédelmi akciót szervezett, amelynek célja a romániai, pontosabban az erdélyi postai szolgáltatások tesztelése volt. Az akció során azt vizsgáltuk, hogy miként viszonyul a Román Posta a magyarul megcímzett levelek kézbesítéséhez. Erre az akcióra építettük a 2009 decemberi akciónkat is, amelynek célja az volt, hogy minél több marosvásárhelyi lakos  (de nem csak) küldje a karácsonyi képeslapokat magyar postai címzéssel, magyar utca- és helységnév használattal.

Az első akciónk háttereként az a feltételezés állt, hogy a postai küldemények címzése esetén nem jelenthet akadályt a magyar nyelv használata, pontosabban abból indultunk ki, hogy nem okozhat fennakadást, ha a lakcím feltüntetésénél magyar helységnevet, valamint utcanevet használunk. Azt is figyelembe vettük, hogy a postai küldeményeknél egyik mérvadó tényező a körzeti irányítószám, amely jelzi a címzett helységét és a postai körzetet. Úgy véltük, hogy a címzés mellett nagyon fontos a megfelelő  irányítószám feltüntetése, ugyanis a postai terjesztés során ez a szám mérvadóbb mint a helységnév, ennek következtében a magyar helységnév és az utcanév nem okozhat nagy fejtörést a postai dolgozóknak.

A „postai akció” során a következő következtetéseket vontuk le: a postai küldemények esetében nem jelent gondot a magyar címzés és a küldemények megérkeznek a címzetthez, viszont fontos ismerni a pontos irányítószámot. A körzeti postások előbb-utóbb megismerik majd az utcák magyar nevét, abban az esetben, ha még nem tudták volna azokat. Marosvásárhelyen, annak ellenére, hogy létezik egy hivatalos magyar utcai névjegyzék, az itteni posta nem ismeri annak tartalmát, és tapasztalataink is azt mutatják, hogy a marosvásárhelyi lakosok sem használják az utcák, terek magyar elnevezését. Az utcák névjegyzékét a CEMO eljuttatta a  Posta marosvásárhelyi igazgatójához.

Erre az akcióra építve, amelyet kezdeti lépésnek szántunk, szerveztük meg 2009-ben a „Küldjön karácsonyi képeslapot magyar postai címzéssel!” akciónkat, amelynek az a célja, hogy bevezesse illetve elterjedtebbé tegye a magyar nyelv használatát az összes postai szolgáltatás esetében és honosítsa meg a magyar anyanyelvhasználatot a postai szolgáltatások terén.

Médiamegjelenés