„Jogsegély a gyakorlatban” A Civil Elkötelezettség Mozgalom részt vett a Nemzetpolitikai Kutatóintézet bemutatkozó rendezvényén

Budapest, 2011. november 25.

A Nemzetpolitikai Kutatóintézet 2011. november 25-én tartotta a bemutatkozó rendezvényét „Jogsegély a gyakorlatban” címmel. A Kutatóintézet a Magyarság Házában, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. keretein belül működik. Alapfeladata, hogy a kormányzat munkáját tudományos kutatásokkal támogassa, elméleti keretet és háttéranyagokat biztosítson a nemzetpolitika működtetőinek.

A jogvédelem és a jogkiterjesztés alapvető fontosságú a külhoni magyarság mindennapi életében. A Magyar Állandó Értekezlet 2011. november 23-24-én megtartott plenáris ülésén elfogadott nemzetpolitikai stratégia egyik kulcseleme a jogvédelem, jogkiterjesztés és a jogok magabiztos használatának segítése.

A nemzetközi konferencián előadást tartott Gál Kinga Európai Parlamenti képviselő, Alan Phillips kisebbségi jogi szakértő, a Minority Rights Group International korábbi igazgatója, Tove Malloy, a European Center for Minority Issues igazgatója, Sergiu Constantin, az Institute for Minority Rights, European Academy of Bolzano kutatója, valamint Vizi Balázs, az MTA Kisebbségkutató Intézet kutatója.

A délután folyamán a külföldön tevékenykedő magyar civil jogvédő szervezetek mutatkoztak be amelyek között szerepelt a szervezetünk is, a Civil Elkötelezettség Mozgalom http://www.cemo.ro (CEMO), Szigeti Enikő személyében, aki bemutatta a szervezet főbb tevékenységeit, elsősorban a nyelvi jogi valamint kisebbségi érdekérvényesítés terén végzett munkánkat és eddigi érdekérvényesítési akcióinkat.

A CEMO bemutatóját követően, a Szlovákia Magyarok Kerekasztalának http://www.kerekasztal.org jogsegély szolgálati tevékenységének ismertetésével folytatódott a civilek bemutatkozása. Egy másik felvidéki kezdeményezés következett a Pro Civis Polgári Társulás, amely a kisebbségi önkormányzatokat kívánja ellátni megfelelő tudással, hogy jogaik megvalósulásában hatékonyabban tudjanak fellépni. A kárpátaljai ADVANCE http://www.advance.org.ua pedig egy olyan tanácsadó központ, amely szociális, oktatás és ismeretterjesztő programok végrehajtásával próbálja segíteni a kisebbségben élő közösségek tagjait. A civil kezdeményezések mellett a vajdasági magyar nemzeti tanácsok és a Hungarian Human Rights Foundation érdekérvényesítő munkájába, illetve két konkrét erdélyi magyar restitúciós perbe is belátást nyerhettek a hallgatók.

A konferencia végén Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár összegezte az elhangzottakat, melyben hangsúlyozta, hogy hatalmas lehetőséget rejt magában, ha nemzetközi szervezetek, Magyarország és a külhoni magyar szervezetek együtt: civilek, kutatók és politikusok közösen, egy irányba mozdulnak el a jogvédelem területén.

Az előadásokból az látható, hogy végre éledezik egy jogaira egyre jobban odafigyelő kisebbségi civil(!) elit, amely a jövőben képes lehet arra, hogy tudatosabbá tegye a határon túl élő magyar közösségek tagjait. A megfélemlítés politikája még sok helyen működik a többségi társadalmak részéről. Ennek visszafordítása érdekében égető szükség van arra, hogy a közösségek tagjai felismerjék és elmondják, illetve el merjék mondani, hogy „nekem ehhez jogom van”. A civil erő hiányában a politikum csapdájába eshetnek a közösségek. Ezért is olyan fontos az alulról jövő kezdeményezések bemutatása és azok terjesztése. A most megalakult Nemzetpolitikai Kutatóintézetnek idővel pontosan meg kell találnia és határoznia a maga helyét, a már létező MTA Kisebbségkutató Intézet és a Külügyi Intézethez viszonyítva is. A sikeres pénteki konferencia megszervezésével komoly lépést tett ennek érdekében.

Forrás: kitekinto.hu