CEMO kutatás

Marosvásárhely, 2010-2011. január 10.

2010 decemberében fejeződött be a Civil Elkötelezettség Mozgalom kutatása, amelynek címe „A román nyelvoktatás sikerességének tematizálása Románia földrajzának és történelmének oktatására vonatkozóan”, célja pedig az volt, hogy feltárja valamint bemutassa a magyar tannyelvű oktatásban a történelem és földrajz tárgyak tanításával kapcsolatos oktatási jelenségeket, jellegzetességeket. A kutatást a  Szülőföld Alap  Oktatási és Szakképzési Kollégiuma támogatta.

A kutatás eredményeként elkészült egy tanulmány, amely szakmai javaslatokat tartalmaz Románia történelmének és földrajzának oktatási nyelvére vonatkozólag. A tanulmány elkészítésének másik nagyon fontos célkitűzése az volt, hogy a munka során megvalósított kutatások eredményei hatékonyan és gyakorlati megvalósítások szintjén, hatással legyenek a jelenlegi oktatási folyamatokra.

Tekintettel arra, hogy a Civil Elkötelezettség Mozgalom elsősorban egy emberjogi szervezet, amely az érintettek bevonásával kívánja a védelemre szorulók érdekeit érvényesíteni, a tanulmány elkészítése során is ezen alapvető szempontok érvényesítése játszotta a  főszerepet.  A tanulmány szempontjából ez azt jelenti, hogy vizsgálataink során, a romániai oktatási rendszernek – mint a hatalmi szféra intézményes egységének – kiszolgáltatott magyar tannyelvű intézményekben tanuló diákok és tanárok véleményét, meglátásait kívántunk meghallgatni és hallatni, szívből reméljük, hogy az ő meglátásaikat és szempontjaikat sikerül majd becsatornázni az Oktatási Törvény, kisebbségek oktatására vonatkozó előírások gyakorlati megvalósításának irányába.

A kutatás három székelyföldi megyeközpontban zajlott, Csíkszeredában, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön, ezen települések magyar tannyelvű középfokú oktatási egységeiben. A tanulmányt megalapozó adatgyűjtés, egyfelől résztvevő megfigyelés történelem- és földrajzórákon, strukturált interjúk történelem, földrajz és román tanárokkal, valamint fókuszcsoportos beszélgetések 8. és 12. osztályos diákokkal.

A kutatási eredményeinket az oktatási szférába való visszacsatolásán túl, fel kívánjuk használni az erdélyi magyar közösség jogos anyanyelvhasználatának tudatosítását promováló kampányaink keretében, melyeket a közigazgatás, igazságszolgáltatás, oktatás, tömegtájékoztatás, kulturális és gazdasági élet szféráiban szervezünk.

Szívből reméljük, hogy a megvalósult tanulmánnyal –  a  közvetlenül érintettek szempontjának bemutatásán keresztül – sikerül hozzájárulni az új Oktatási Törvény gyakorlati alkalmazásához, valamint abban is bízunk, hogy a CEMO által kivitelezett kutatás, fontos háttéranyagként szolgálhat a történelem és földrajz oktatása terén megvalósítandó módszertani és tartalmi módosítások minél korábbi kivitelezéséhez.

A tanulmány szövegét kérésre elküldjük, e-mailen vagy postán. Kérjük igényét küldje el az info@cemo.ro e-mail címre.

Médiamegjelenés [1]

 07_01_12_Orban_2 coperta-geografie-8-hu